Our Staff

We’re delighted with the learning, the warmth, the genuine enthusiasm that the staff show towards our children.Parent

Senior Leadership Team

Maria Gilmore
Katrina Walsh
Lorraine McGuire
Andrea Osmond
Hassan Chowdhury
Mary Quinn

– Executive Head
– Head of School
– Deputy Head (for Inclusion)
– Deputy Head (for Curriculum and Assessment)
– Assistant Head
– Assistant Head

EYFS Team

Phase Leader: Lorraine McGuire

Nursery Classes

Marianne Kelly – Nursery Teacher
Jan Barclay – Nursery Nurse
Lucy Scott – Nursery Midday Meals Supervisor

Reception Classes

Sara Addelsee – Class Teacher
Rose Grosvenor – Class Teacher
Carol Davis – Teaching Assistant
Susannah Hutchison- Teaching Assistant

Key Stage 1 Team

Phase Leader: Andrea Osmond

Year 1 Classes

Eden Murrall – Class Teacher
Nutan Sood – Class Teacher
Caroline Hackett – Teaching Assistant
Hana Hrkic – Teaching Assistant

Year 2 Classes

Caroline Eperon – Class Teacher
Lucy Parker – Class Teacher
Carla Ribera– Teaching Assistant
Lucy Groombridge – Teaching Assistant

Lower Key Stage 2 Team

Phase Leader: Hassan Chowdhury

Year 3 Classes

Naomi Yamamoto – Class Teacher
Joanne Green- Class Teacher
Annike Spiller – Teaching Assistant
Alia Waheed – Teaching Assistant

Year 4 Classes

Hassan Chowdhury – Class Teacher & Phase Leader
Patrick Hourigan – Class Teacher
Maryanne Midmore- Teaching Assistant
Victoria Stanborough – Teaching Assistant

Upper Key Stage 2 Team

Phase Leader: Mary Quinn

Year 5 Classes

Sam Green – Class Teacher
Maria Steadman – Class Teacher
Vanessa Ackaah – Teaching Assistant
Clare Nunns – Teaching Assistant

Year 6 Classes

Mary Quinn – Class Teacher & Phase Leader
Del Rowland – Class Teacher
Geraldine Riley – Teaching Assistant

Techers

Sarah Bridgman*

– Class Teacher

Trainee Teachers

Alicia Carillo
Jade Yuill

– Trainee Teacher (Schools Direct)
– Trainnee Teacher (Schools Direct)

Teaching Assistants

Pauline Roberts

– Higher Level Teaching Assistant

Specialists

Joe Prescott
Malachi Hudson

– Music Specialist
– PE Coach

Inclusion Team

Lorraine McGuire
Hattie Emirali
Lisa Carney
Karen Willis
Eliane Almeida

– Deputy Head for Inclusion
– SENDco
– Learning Mentor
– Teaching Assistant
– Teaching Assistant

Lunctime Team

Pauline Roberts
Alia Waheed
Annike Spiller
Carol Davis
Lucy Groombridge
Caroline Hackett
Hanaa Hrkic
Maryann Midmore
Susannah Hutchison
Vanessa Ackaah
Victoria Stanborough

– Senior Midday Meal Supervisor
– Midday Meal Supervisor
– Midday Meal Supervisor
– Midday Meal Supervisor
– Midday Meal Supervisor
– Midday Meal Supervisor
– Midday Meal Supervisor
– Midday Meal Supervisor
– Midday Meal Supervisor
– Midday Meal Supervisor
– Midday Meal Supervisor

Office and Premises Team

Simone McAllister
Jan Pritchard
Anne-Marie Kucukkaramuklu
Dileia Brant
Pauline Roberts
Glen Goode
Bradley Gibbs
Dee Gregory

– Federation Business Manager
– Administrative Officer
– Federation Administrative Officer
– Receptionist / Administration Assistant
– Resources Manager
– Federation Premises Manager
– Federation Assistant Premises Assistant
– Assistant Premises Officer

*on maternity leave