Our Staff


Senior Leadership Team

Executive Head: Kathy Palmer

Head of School: Jenny Klein

Deputy Heads: Mark Ridler & Katrina Walsh

Assistant Heads: Patricia Bhela, Lorraine McGuire & Andrea Osmond


 


Phase Leaders

EYFS: Lorraine McGuire

Year 1/2: Katrina Walsh

Year 3/4: Patricia Bhela

Year 5/6: Andrea Osmond


 


Teaching Staff

Nursery: Eugenie Poulet & Emma Tighe

Reception: Sarah Addelsee & Lorraine McGuire

Year 1: Rose Wilkes & Roxanne van Wyk

Year 2: Rhona McKail & Lucy Parker

Year 3: Rebecca Lawrence & Edward Gillham

Year 4: Patricia Bhela, Hassan Chowdhury, Charlotte Onuoha & Gemma Strother

Year 5:  Kate Angyalova, Sarah Bridgman & Maria Steadman

Year 6: Andrea Osmond & Mary Quinn

PPA Cover Teachers: Mark Casey & Fiona Morris

School Direct Students: Catherine Rolle

Artist in Residence: Jane Hughes


 


Support Staff

Nursery Nurses: Philomena Appau-Konadu & Janice Barclay

Nursery Classroom Assistant: Talyia McKenzie

Higher Level Teaching Assistants: Angela Grodent, Pauline Roberts & Caroline Walker

Teaching Assistants: Vanessa Ackaah, Natasha Cann, Carol Davis, Amanda Goodson, Caroline Hackett, Maryanne Midmore, Clare Nunns, Elizabeth Oyabami, Geraldine Riley, Nutan Sood, Alia Waheed & Deborah Walters.


 


Inclusion Team

Inclusion Lead: Katrina Walsh

SENCO: Hattie Emirali

Learning Mentor: Lisa Carney

Child & Family Support Worker: Hazel Scott

Teaching Assistants SEN: Rosella Cofone, Sue Green, Kelsey Mann & Jacqui Roberts

Teaching Assistant EAL: Debbie Power

SEN Classroom Assistants: Danielle Hall & Debbie Power


 


Midday Meal Supervisors

Senior Midday Meal Supervisor: Pauline Roberts

Midday Meal Supervisors: Vanessa Ackaah, Natasha Cann, Carol Davis, Amanda Goodson, Sue Green, Caroline Hackett, Kelsey Mann, Maryann Midmore, Elizabeth Oyabami, Nutan Sood & Deborah Walters.


 


Office Staff

Federation Business Manager: Simone McAllister

Admin Officer: Janet Pritchard

Receptionist / Admin Officer: Dileia Brant

Federation Admin Officer: Anne-Marie Kucukkaramuklu

Resources Manager: Pauline Roberts


 


Premises Staff

Federation Premises Manager: Glen Goode

Assistant Premises Officer: Brad Gibbs & Dee Gregory